Podsumowanie sezonu - awans do kwadratu

Podsumowanie sezonu - awans do kwadratu

Miniony sezon dla Tulisii był pod kilkoma względami przełomowy. Z uwagi na duże zainteresowanie piłką nożną w Naszej gminie do rozgrywek seniorskich po raz pierwszy w historii klubu władze Lisów zgłosiły dwie drużyny. Pierwszy zespół po wywalczeniu mistrzostwa A-klasy powrócił na boiska klasy okręgowej. Druga drużyna zadebiutowała w B-klasie. Sezon pokazał, iż ilość poszła w parze z jakością. Pierwszy zespół rozgrywki skończył na 4. miejscu, wywalczając awans do Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej. Druga drużyna zdobyła wicemistrzostwo B-klasy, dzięki czemu kolejny sezon rozpocznie już w A-klasie. Nic więc dziwnego, że społeczność Lisów uważa ten sezon za najbardziej udany w historii klubu. Tym bardziej, że sukcesy osiągnięto grając niemal wyłącznie mieszkańcami Naszej gminy.

Pierwsza drużyna. Przed rozpoczęciem sezonu w klasie okręgowej wiadomo było, że Nasz piłkarski region czeka reorganizacja. Oprócz mistrza, który zyskiwał prawo gry w IV lidze, do wyższej ligi awans uzyskać miały również drużyny z miejsc 2-6. Te zespoły uzyskiwały promocję do nowotworzonej Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej. Tulisia jako beniaminek ligi przez wielu upatrywana była jako drużyna środka tabeli. Tymczasem już jesienią podopieczni Przemysława Wełnickiego udowadnili, że interesuje ich tylko ścisła czołówka ligowej tabeli. Rundę jesienną Nasz zespół zakończył na 3. miejscu, mając za sobą fantastyczną serię 10. ligowych spotkań bez porażki. Początek sezonu nie był jednak satysfakcjonujący. Pierwsze trzy ligowe spotkania przyniosły dwie porażki i remis. Wygraliśmy dopiero w czwartej kolejce, choć styl gry nadal nie był satysfakcjonujący. Punktem zwrotnym okazały się derbowe spotkania - z Kasztelanią Brudzew i Zjednoczonymi Rychwał. Dwie pewne wygrane bez straty gola dodały Lisom wiatru w żagle. Do końca rundy Tulisia z boiska schodziła niepokonana. Mało tego - strzelaliśmy w każdym meczu średnio ponad trzy gole.

Dla wielu staliśmy się czarnym koniem rozgrywek. Jednak wiosna dla Lisów rozpoczęła się mniej szczęśliwie. Co prawda na przywitanie piłkarskiej wiosny wygraliśmy z Wartą Dobrów, jednak zwycięstwo to otrzymaliśmy w prezencie w kuriozalnych okolicznościach. Potem rozpoczęła się seria porażek. Nasza gra wiosną daleka była od tej jesienią. Słabo przepracowany okres przygotowawczy pokutował niemal przez pół rundy. Na szczęście dla Nas - ligowi rywale również nie grali najlepiej. Jesienią oba mecz derbowe należały do Lisów. Wiosną niestety oba spotkanie derbowe przegraliśmy. Na właściwe tory wróciliśmy w maju, ogrywając ówczesnego lidera - Polonus Kazimierz Biskupi. Rzutem na taśmę zaczęliśmy regularnie zwyciężać. Pewne zwycięstwa i ambitna walka pozwoliły na zajęcie wysokiej 4. pozycji w ligowej tabeli i awans. Nasi rywale z ościennych gmin - Zjednoczeni Rychwał i Kasztelania Brudzew zajęli miejsca za Nami i w przyszły sezonie nie zagramy z Nimi o punkty. Wszystko kibicom Lisów wynagradza jednak fakt, iż jednym z Naszych ligowych rywali w WLO będzie Tur Turek, który spadł z IV ligi. Tym sposobem czekają Nas Derby Powiatu. Warto podkreślić, iż pierwsza drużyna Lisów zbudowana jest niemal wyłącznie z wychowanków tuliszkowskiego klubu. Czeka Nas ciężka rywalizacja z dużo większymi ośrodkami piłkarskimi, jednak przystąpimy do niej bez żadnych kompleksów. Każdy z graczy w pełni zasłużył na szansę gry na tym poziomie, zatem pierwszej drużyny Lisów nie czeka rewolucja kadrowa.

Wyniki drużynowe: Biorąc pod uwagę Nasze wyniki na tle ligi pod względem:
- bramek strzelonych - zajęliśmy w lidze 4. miejsce. 69. strzelonych goli to czołowy wynik ligi. Co ciekawe, najwięcej bramek w lidze zdobyli Wilki Wilczyn (84), którzy sezon zakończyli na 3. miejscu.
- bramek straconych - byliśmy dopiero 7. drużyną ligi (53). Najmniej bramek straciła Olimpia Koło - zaledwie 16.
- średniej goli na mecz - średnio 4. bramki na mecz (4.13) padły w trakcie sezonu w meczach Tulisii. To piąty wynik ligi. W trakcie sezonu tylko raz mecz Lisów zakończył się bezbramkowym remisem (jesienią z Błękitnymi Mąkolno).
- punktów zdobytych u siebie - Stadion Tulisii to wręcz twierdza. 4. miejsce w lidze pod tym względem (34. punkty), to wynik zaledwie 3. punkty gorszy od najlepszej w lidze Olimpii. W Tuliszkowie każdemu rywalowi trudno było o punkty!
- punktów zdobytych na wyjeździe - tutaj nie było już tak kolorowo. 9. miejsce w lidze pod tym względem to niezadowalający wynik. Tym bardziej, że pod tym względem byliśmy bliżej końca tabeli, niż czołowych pozycji. Zaledwie 18. oczek to aż o 13. mniej od lidera Olimpii Koło. I jednocześnie zaledwie 9. więcej niż ostatnia w tej kategorii Polonia Golina.

Wyniki indywidualne: Tworzymy zgrany kolektyw, który w pełni zasłużył na awans. Każdy z graczy dołożył swoje 100% do awansu, jednak jak w każdym zespole - mieliśmy swoich liderów. Oto oni.

W minionym sezonie najlepszymi strzelcami drużyny byli:

lp nazwisko liczba goli
1 Kuba Cieślak 22
2 Patryk Janicki 12
3 Jarosław Gorgolewski 11
4 Miłosz Oblizajek 6
5 Stanisław Mikołajczyk 5
6 Szymon Matuszak 3
6 Tomasz Kunicki 3
8 Adam Pacholski 2
9 Szymon Kunicki 1
9 Michał Kozłowski 1
9 Szymon Turek 1
9 Adam Kutkowski 1

Klasyfikacja najlepszych asystentów prezentuje się następująco:

lp nazwisko liczba asyst
1 Patryk Janicki 14
2 Stanisław Mikołajczyk 4
2 Adam Pacholski 4
2 Szymon Matuszak 4
2 Kuba Cieślak 4
6 Szymon Kunicki 3
7 Krystian Kruczkowski 3
8 Tomasz Kunicki 2
9 Miłosz Oblizajek 2
10 Artur Raszewski 2
11 Damian Hryniuk 2
12 Waldemar Michalski 2
13 Rafał Osajda 2
14 Szymon Turek 1

Rozpatrując powyższe wyniki w klasyfikacji kanadyjskiej czyli gole+asysty, najlepsza dziesiątka w pierwszej drużynie Lisów to:

lp nazwisko wynik
1 Kuba Cieślak 26
1 Patryk Janicki 26
3 Jarosław Gorgolewski 11
4 Stanisław Mikołajczyk 9
5 Miłosz Oblizajek 8
6 Szymon Matuszak 7
7 Adam Pacholski 6
8 Tomasz Kunicki 5
9 Szymon Kunicki 4
10 Krystian Kruczkowski 3

W trakcie sezonu bramki Lisów broniła czwórka bramkarzy. Dla dwóch młodych graczy sezon ten przyniósł debiut w pierwszej drużynie - Maciej Wasela i Dominik Górski pojawili się w tym sezonie raz, wchodząc z ławki rezerwowych. To zawodnicy, którzy przede wszystkim broni w B-klasowej Tulisii II. W pierwszej drużynie w trakcie sezonu rywalizowali Rafał Osajda i Dawid Zajdel. Statystyki bramkarzy prezentują się następująco:

lp nazwisko mecze czyste konta bramki stracone/mecz
1 Rafał Osajda 23 6 1,5
2 Dawid Zajdel 9 2 1,8
3 Maciej Wasela 1 0 1,0
3 Dominik Górski 1 0 1,0

Najbliższy sezon przyniesie Lisom zasłużony debiut w Wielkopolskiej Lidze Okręgowej.

Druga drużyna. Wobec dużego zainteresowania piłką nożną w Naszej gminie zarząd klubu podjął decyzję o zgłoszeniu do rozgrywek ligowych dwóch drużyn seniorskich. W Tulisii II znaleźli miejsce juniorzy, którzy potrzebują ogrania w rozgrywkach ligowych oraz doświadczeni gracze w wieku seniorskim, którzy z różnych przyczyn nie mieliby szans pełnić kluczowych ról w pierwszej drużynie. Przed podopiecznymi Stanisława Mikołajczyka nie stawiano żadnych konkretnych celów dotyczących pozycji w tabeli. Tymczasem druga drużyna już od początku sezonu pokazywała wszystkim, że jest poważnym kandydatem do awansu do A-klasy. Jesień Tulisia II zakończyła na 2. miejscu. Wiosną każda ligowa kolejka przybliżała Lisy do awansu. Choć rywalizacja ze Zniczem Władysławów była pasjonująca, ostatecznie to Tulisia wywalczyła wicemistrzostwo ligi. W nagrodę w przyszłym sezonie zawodnicy drugiego zespołu zagrają w A-klasie. Tulisię II tworzą wyłącznie wychowankowie klubu.

Wyniki drużynowe: Wyniki Tulisii II rozpatrzmy pod kilkoma względami:
- bramek strzelonych - Tulisia II z 72. golami zaliczyła drugi wynik w lidze, tuż za mistrzami ligi - Spartą Konin,
- bramek straconych - tutaj również Lisy byli drudzy. 18 goli straconych to wynik gorszy jedynie od Sparty.
- średniej goli na mecz - pod tym względem drużyna Tulisii II była 8. na 10. drużyn w lidze. To jednak brzmi jak komplement. Drużyny z wyższych miejsc charakteryzuje olbrzymia liczba straconych goli, która zaważyła na wysokiej średniej pod względem padających goli w meczu.
- punktów u siebie - niepokonani u siebie, z zaledwie dwoma remisami w sezonie. Drugie miejsce, tuż za Spartą Konin.
- punktów na wyjeździe - identyczna sytuacja jak w niemal całym zestawieniu. Druga pozycja za Spartą.
Wyniki te pokazują, iż tytuł wicemistrzowski jest zasłużony i w pełni sprawiedliwy.

Wyniki indywidualne: z uwagi na brak dokładnych raportów meczowych możemy jedynie wyróżnić najlepszych strzelców drużyny. W tym sezonie byli to:

lp nazwisko liczba goli
1 Adam Kutkowski 8
2 Bartłomiej Jasak 7
3 Adam Pacholski 6

W nadchodzącym sezonie Tulisia II zadebiutuje w A-klasie.

Grupy młodzieżowe. Mimo sukcesów drużyn seniorskich Tulisii bardzo bliski jest rozwój piłkarski najmłodszych graczy. 4 grupy młodzieżowe, w których trenuje blisko stu młodych adeptów futbolu, pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość. W minionym sezonie Naszą młodzież trenowali: Maciej Pieszak, Stanisław Mikołajczyk oraz Łukasz Siepka.

W pozytywnym tonie sezon ocenia prezes klubu - Szymon Kunicki:

Sezon 2017/2018 to bardzo udany czas dla Tulisii. Zrealizowaliśmy cel jakim był awans do WLO oraz szkolilismy szerokie grono dzieci i młodzieży. Nasza działalność przełożyła się na dobre wyniki sportowe i wzrost zainteresowania piłką nożną bowiem od sezonu 2018/2019 Tulisia będzie miała już 6 drużyn w różnych kategoriach wiekowych, czyli o jedną więcej niż dotychczas. Zdajemy sobie sprawę, że uwaga skupiła się głównie na drużynach seniorskich z faktu awansów. Jednak chciałbym podkreślić ze awanse niosą ze sobą wzrost kosztów funkcjonowania klubu i długo zastanawialiśmy się czy podjąć wyzwanie gry w WLO i jednocześnie w A klasie, czy też grać jak dotychczas w klasie okręgowej. Pozytywna decyzja wiązała się z ukłonem w stronę zawodników, którzy grając bez wynagrodzeń finansowych włożyli maksimum zaangażowania i wysiłku. Awanse są nagroda dla nich i spełnieniem sportowego marzenia sprawdzenia się na wyższym poziomie rozgrywkowym. Celem na przyszły sezon jest utrzymanie w WLO, taki wynik będzie dużym sukcesem. Jednak ewentualne niepowodzenie nie będzie rozpatrywane w kategoriach porażki, gdyż wszystko to co do tej pory osiągnęliśmy jest wywalczone przez naszych wychowanków i jestem z tego dumny.

W krótkim czasie Tulisia wykonała milowy krok do przodu. Jeszcze dwa sezony temu Lisy toczyli zacięte boje w A-klasie. Druga drużyna nie była nawet w planach. Tymczasem dziś pierwsza drużyna odlicza dni do debiutu dwie ligi wyżej - w Wielkopolskiej Lidze Międzyokręgowej. Drugi zespół zagra po raz pierwszy w A-klasie, a zatem w lidze, która całkiem niedawno była codziennością dla pierwszego zespołu. To wielki sukces Naszego klubu, tym bardziej, że osiagnęliśmy go dzięki ciężkiej pracy wychowanków Tulisii.

Tuż za pasem przygotowania do kolejnego sezonu - będziemy o wszystkim informować na bieżąco.

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości